Fakty -   Ludzie -   Dzieła -   Opinie -   Fanclub -   Serwis
 
 
YESOMANIA > SERWIS > CO NOWEGO?

Co nowego?

Jak zapewne wywnioskowałeś z tytułu, można tu zapoznać się ze wszystkimi zmianami w treści i układzie strony. Dzięki temu łatwo jest znaleźć nieczytane jeszcze rzeczy.

23 lipca 2007:
Tak, wiem, ponad dwa lata milczenia na stronie. Czy to się zmieni? Kto wie. Chętni do współprowadzenia Yesomanii wciąż zapraszani. ;-) Ze zmian "w tle", stronę przeniosłem na nowy serwer. Dwie rzeczy nie działają: wyszukiwarka oraz pobieranie MP3. Będzie to naprawione do końca lipca, mam nadzieję.
2 lutego 2005:
Dla fanów Jona i Vangelisa - singiel nigdy nie wydany na CD... Przeczytaj i pobierz MP3!
29 grudnia 2004:
Jak zremiksować "Owner of a Lonely Heart", aby brzmiał jak trance'owa wersja "Close To The Edge"? Przeczytaj i pobierz MP3! Wszystkim fanom Yes życzę udanego sylwestra!
24 grudnia 2004
Reaktywacja działu MP3! Na pierwszy ogień bardzo okolicznościowe nagranie sygnowane przez duet "Camera". Kto się za nimi kryje? Przeczytaj i pobierz MP3.
30 grudnia 2003
Zamykamy dział MP3. Niestety, w dniu dzisiejszym administrator serwera, z którego gościnności korzystaliśmy, otrzymał prośbę ze Związku Producentów Audio-Video o usunięcie wszystkich plików z muzyką Yes, co też uczyniłem.
9 marca 2003
Hm. ostatnio jakby mało tych zmian było (powtarzam się?), oto, co dziś dodałem:

Uprościłem stronę główną (takie samo menu jak na podstronach), na nowy wystrój graficzny będzie trzeba jednak jeszcze poczekać... (no, chyba, że ktoś pracę magisterską za mnie napisze :)

11 sierpnia 2002
Dwa nowe koncerty w dziale MP3:
 • Roundabout 74/78 - klasyczny skład, świetne wykonania
 • Konocti 2002 - Yes z Wakemanem

Fragment nowego wyglądu Yesomanii (projekt)Prace nad nową Yesomanią trwają. Oto malutka zajawka tego, o czym myślimy. Chcemy, aby nasz serwis nadal był jednym z najlepszych w Polsce!

Chcesz pomóc? Przy grafice, programowaniu, tworzeniu tekstów? Napisz do Roberta, albo zapisz się na listę dyskusyjną dla pracujących nad Yesomanią. Aby się na nią zapisać, nie musisz należeć do fanclubu.7 maja 2002
Ostatnio hm... nie działo się wiele w serwisie Yesomanii (poza aktualnościami dodawanymi na bieżąco). To się zmieni. Na początek lekki retusz wyglądu podstron naszego serwisu. Zniknęła też na razie ankieta.

Zaktualizowana została strona z Yeslinkami - dodałem m.in. 4 polskie strony Vangelisa...

W dziale Steve'a Howe'a doszły krótkie opisy wszystkich płyt, autorstwa Marka Jedlińskiego.

18 listopada 2001
Nowość jedna, ale za to jaka! W dziale MP3 pojawił się zapis koncertu z Warszawy!

5 listopada 2001
Wysypał się worek z relacjami z koncertów Yes. Zapraszamy do lektury (i nadsyłania własnych wrażeń!)

Piotr Kuc zrobił w Spodku masę wspaniałych zdjęć!

Dalsze atrakcje wkrótce!
Jednocześnie: proszę o wybaczenie, za tak opóżnioną aktualizację serwisu - niestety: wprawdzie teksty pisze wiele osób, to technicznymi sprawami zajmuję się wyłącznie ja (r.d.) i czasami po prostu brakuje czasu...

Przy okazji: czy ktoś zauważył, że 15 października nasza strona skończyła 3 lata? :)

22 października 2001
Trzy recenzje Magnification z listy dyskusyjnej Yesomanii:

25 września 2001
"Powiększenie" - to świeżutki (przeprowadzony zaledwie wczoraj!) wywiad z Alanem White na temat nowej płyty Yes oraz trasy koncertowej. Wywiad ukaże się w listopadowym Metal Hammerze.

23 września 2001

"Magnification" - nowa płyta Yes jest już w polskich sklepach - na Yesomanii znajdziecie opis płyty, teksty utworów i pierwszą recenzję, mojego (r.d.) autorstwa.

Jak zapowiadaliśmy, z chwilą premiery "Magnification" w Polsce, dwie MP3 zapowiadające album zostały usunięte z serwera. Zapraszamy do sklepów!24 sierpnia 2001
Absolutnym hitem tej aktualizacji są dwa nagrania Yes z nowej płyty (z orkiestrą) - w dziale MP3. Oczywiście pliki zostaną usunięte, gdy tylko "Magnification" ukaże się w Polsce.

Empetrójkowych szaleństw nie koniec - dodana została druga część koncertu Masterworks 2000.

Wszystkich wymieniających bootlegi zainteresuje pewnie, co o tym "procederze" (oraz o popularności MP3) sądzi zespół Yes.

W ankiecie dotyczącej serwisu najczęściej domagano się działu Steve'a Howe'a - i oto jest!

Zmienił się trochę wygląd dyskografii Yes i Andersona - obok miniaturek okładek dodane zostały krótkie opisy, w skrócie przedstawiające zawartość płyty. Starałem się być obiektywny - wyszło różnie. Płyty Andersona zostały opatrzone ocenami Yesomaniaków.

Do dyskografii dodano także informacje o trzech ostatnich płytach Yes: Friends & Relatives II, Keystudio oraz Magnification.

Jak zwykle - kilka nowych twarzy w naszym WhoIsWho.

Oficjalnie informujemy o innym 'poręcznym' adresie naszej witryny - jest to http://yesomania.com.

29 lipca 2001
Z opóźnieniem parumiesięcznym trzyczęściowa relacja z I Zlotu Yesomanii - przygotowania, wrażenia i galeria zdjęć.

16 lipca 2001
Odrobina humoru na upalne dni: socrealistyczna analiza "Awaken", pióra Maćka Hołdy.

13 lipca 2001
Zmiana, którą można chyba od razu zauważyć, to zniknięcie ze strony głównej bannera reklamowego. Nasz fanclub zdecydował się na wykupienie w firmie IQ konta komercyjnego. Dziękujemy IQ za dotychczasowe sponsorowanie naszego serwisu.

4 lipca 2001
Uruchomiony został nowy dział Yesomanii poświącony październikowym koncertom grupy Yes w Polsce. Zapraszamy!

7 czerwca 2001
WAKEMAN!!!
Przez ostatnie kilka tygodni, był to temat przewodni na Yesomanii. W sekcji relacji koncertowych znajduje się sześć opisów, zaczerpniętych z naszej listy, a ponadto, opowieści Wakemana z koncertu w Holandii.

Nowy bootleg miesiąca: pierwsza część koncertu Yes z trasy Masterworks, zarejestrowanego w Holmdel (New Jersey, USA) 19 lipca 2000 roku. Jakość CD, ten materiał zostanie w przyszłości wydany oficjalnie. Według niektórych Yesomaniaków, jest to najlepiej w historii brzmiący koncert Yes.

Sześciu, albo siedmiu nowych Yesomaniaków dodanych zostało do WhoIsWho.

16 kwietnia 2001
O rety, jak dawno nie było aktualizacji...

Yesomania składa się już z ponad 300 stron, na pewno więc przydatna będzie nowa wyszukiwarka. Jest znacznie szybsza i oferuje funkcje w stylu Altavisty...

W dziale MP3 nowy bootleg miesiąca - tym razem rzadka płyta koncertowa z roku 1985 - 9012Live: The Solos.

Dział recenzji wzbogacił się o 6 archiwaliów, są to:
 • recenzje z pism sieciowych: OFF Progressive Zine (Keys To Ascension 1&2 oraz Open Your Eyes) i Nautilus Web Zine (The Ladder);
 • starusieńki opis TFTO z Non Stopu (rocznik 1974!)
 • a także recenzja Yesyears Tomasza Beksińskiego.

Yes i jego doskonali muzycy to esej Witka Czuszyńskiego.

Yesomaniackie WhoIsWho - już 24 osoby przesłały swoje ankiety (prawie połowa naszego fanclubu...)

25 stycznia 2001
Zgodnie z nowym regulaminem sponsoringu na serwerze IQ Polska, na stronie głównej Yesomanii pojawiły się bannery reklamowe. Autorzy Yesomanii nie odpowiadają za ich treść i formę.

2 grudnia 2000
W Tylko Rocku pojawiła się dosyć przychylna recenzja House of Yes, pióra Michała Kirmucia.

Recenzje odgrzewane to:
W dziale Wywiady znalazł się zapis korespondencji Marka Jedlińskiego z Geoff'em Haslam, który był inżynierem dźwięku na Yessongs.

4 listopada 2000
Nowy, koncertowy album "House of Yes" jest już od kilkunastu dni dostępny w Polsce. Oto pierwsze recenzje:
Krzysiek Kopec ze Stanów nadesłał swoją relację z solowego występu Steve'a Howe'a.

Nawet czołowy analizator muzyki Yes musi się czasami rozerwać... Piotrek Kuc spojrzał w nowatorski sposób na ...Britney Spears!

Zdecydowanie już poważniejsza jest analiza "Remembering..." Mariusza Niedziółko. Tegoż samego autora - z archiwów naszej listy dyskusyjnej - wspomnienia dotyczące Minimaksu i pierwszego kontaktu Mariusza z muzyką Yes.24 października 2000
Spora dawka nowych zdjęć w dziale Galeria:
Z innych nowości polecamy szczególnie wspomnienia na temat Yes, którymi podzielił się ...Krzysztof Hołowczyc!

15 października 2000
Nareszcie! Po ponad dwumiesięcznych przygotowaniach światło dzienne ujrzała zupełnie nowa Yesomania. Nowe rozwiązania techniczne (język PHP) pozwolą na łatwiejszą i szybszą, a dzięki temu częstszą aktualizację.

Pierwszą rzeczą, której nie da się nie zauważyć jest nowe logo Yesomanii, oparte na liternictwie z okładki "Tales From Topographic Oceans". W całym serwisie zmienił się wystrój i nawigacja. Ponieważ wciąż przybywało nowych informacji, należało to na nowo uporządkować.
 • Obecnie Yesomania podzielona jest na 6 działów: Fakty, Ludzie, Dzieła, Opinie, Fani i Serwis, które z kolei mają swoje części.
 • Łatwy dostęp do każdego z działów umożliwia nowe menu u góry strony.
 • Zachowane zostały dymki podpowiedzi, teraz ukazują się pod danym linkiem.
 • Orientację, w którym miejscu serwisu się znajdujemy zapewnia pasek z aktualną ścieżką, umieszczony nad tekstem.
 • Zmienił się sposób wyświetlania spisów artykułów - wiemy teraz od razu, kto jest autorem danego tekstu i kiedy był ten tekst opublikowany.
 • Zupełnie nowym pomysłem jest idea stron powiązanych tematycznie - łatwo możemy teraz przechodzić przez poszczególne recenzje danej płyty, wywiady związane z tą płytą i inne artykuły z tego konkretnego tematu.
 • Zrezygnowałem (z żalem...) z różnych teł dla poszczególnych sekcji - pojawiły się bowiem skargi fanów, których tła te rozpraszały.
 • Czcionka została zmieniona na większą i czytelniejszą Verdanę - jest to ukłon w stronę korzystających z wyższych rozdzielczości...

Tyle wygląd, co się zmieniło merytorycznie?

Po pierwsze, bardzo się cieszę, że coraz więcej osób włącza się w tworzenie serwisu.

Liczba nowych działów jest tak duża, że wspomnę tylko o najważniejszych:
Niektóre nowe teksty to:
Dyskografia - rozwiązany został nieśmiertelny problem gwiazdek. Zrobiliśmy mianowicie na Yesomanii głosowanie, a uzgodnione wyniki to 'Ocena Yesomaniaków' przy większości z płyt. Niekiedy nie mogliśmy dojść do porozumienia, stąd przy niektórych płytach 'Votum Separatum'.

To dopiero początek zmian. Kilka działów (m.in. Galeria) czeka na porządną rekonstrukcję, w kolejce jest już kilkadziesiąt artykułów z YES-L.

Jak wspomniałem na początku, nad tą aktualizacją spędziłem kilka miesięcy. Zdaję sobie sprawę, że z punktu widzenia czytelników, nie wszystkie pomysły mogły być trafione, dlatego będę wdzięczny za Wasze uwagi - rdrozd@sgh.waw.pl

9 sierpnia 2000
Z lekkim poślizgiem: nowy Bootleg Miesiąca - koncert z trasy Masterworks (z czerwca 2000). "Gates of Delirium", "Ritual", "Close To The Edge" i inne monumentalne utwory na żywo...

31 lipca 2000
Pierwszy krok poważniejszej reformy Yesomanii: Przebudowany został dział Aktualności. Od tej pory, każdy Yesomaniak, który wcześniej zgłosi się do koordynatora serwisu z propozycją loginu i hasła, będzie mógł dodawać nowe informacje dotyczące zespołu, korzystając ze specjalnej strony administracyjnej. Na stronie głównej serwisu pojawiać się będzie pięć najnowszych informacji, z odpowiednimi odnośnikami.

6 lipca 2000
[Cup of Wonder Award]Pojawiła się analiza "Close To The Edge" (Piotr Kuc).

Yesomania została wyróżniona nagrodą "Cup of Wonder". Z numerem trzecim zaliczać się będzie do "50 best informative rocksites". Z uzasadnienia: ...this site is very well designed, easy to navigate and most of all offers great quality of information...

1 lipca 2000
Nareszcie wakacje, na Yesomanii nowości pojawiają się więc szerszym strumieniem:
 • Stosunkowo duże zmiany w dziale Muzyka. Zachowane zostało ograniczenie dostępu (tylko polskojęzyczni fani), jednak przy pomocy tzw. cookies "hasło" podawać będzie trzeba tylko raz. Wspomniany dział podzielony jest teraz na cztery części - Bootleg Miesiąca, Ciekawostki koncertowe, Ciekawostki studyjne, MIDI. Warto zwrócić uwagę na ten pierwszy dział - co miesiąc będziemy tu publikować zapisy koncertów, jak również rzadkich (lub niewydanych) płyt. Na początek - dwie i pół godziny wspaniałego występu w House of Blues, z trasy promującej "The Ladder" - m.in. "Awaken" i "And You And I" live. Kilka interesujących utworów znalazło się także w Ciekawostkach Koncertowych, m.in. świeżutka (z końca czerwca!) wersja koncertowa "Gates of Delirum" - pierwsze wykonanie tego utworu od ćwierćwiecza.
 • Spory zastrzyk nowości otrzymała sekcja Galeria. Ponad 40 dodanych zdjęć zaczerpniętych z unikatowego albumu z trasy Yessongs (który udostępnił Michał Greupner), oraz tourbooka, sprzedawanego na kanadyjskiej trasie "The Ladder" (nadesłany przez Juliusza Chróścickiego).
 • W dziale Tłumaczenia nowy tekst Marka Jedlińskiego o nieprzetłumaczalności poezji Andersona, a także dwie próby przetłumaczenia "Leaves of Green".

To nie koniec zmian. W perspektywie paru tygodni planuję odnowienie wyglądu i struktury Yesomanii, przygotowana jest już m.in zmiana kontrowersyjnego dla niektórych systemu gwiazdkowania. Jeśli jakiś element serwisu Wam nie odpowiada, lub uważacie, że czegoś brakuje, jest teraz dobry moment na doniesienie mi tego. Czy coś Wam utrudnia oglądanie strony, może łatwo jest się zagubić? Oczekuję na wasze krytyczne uwagi - rdrozd@sgh.waw.pl

26 maja 2000
Przepraszam za brak aktualizacji - niestety - sesja! Niemniej w drugiej połowie czerwca pojawi się parę niespodzianek... Zauważyliście zapewne ograniczenie dostępu do strony z muzyką tylko do polskojęzycznych Yesfanów. Było ono konieczne, ze względu na rosnące obciążenie serwera. Ponadto, Piotrek Kuc poprawił swoje artykuliki o Awaken i terminologii.

27 kwietnia 2000
Lekka posucha na nowości, Yesomaniacy są chyba nadal skacowani brakiem koncertu w Polsce.

29 marca 2000
Kilku Yesomaniaków wybrało się na koncert zespołu w Berlinie, który miał miejsce 16 marca. W serwisie znalazły się trzy relacje nadesłane na naszą listę dyskusyjną przez:
Michał zrobił też kilka zdjęć, które można sobie obejrzeć.
Przy okazji przearanżowana została nieco strona relacji koncertowych, doszła archiwalna recenzja występu w Poznaniu (z sieciowego magazynu Kloizet)
Inne nowości to:
 • Uaktualniona sekcja linków. Niestety pożegnaliśmy się z 'Drugą polską stroną', która zawiesiła działalność, za to Janusz Groth uruchomił nową witrynę nt. bootlegów, są też trzy kolejne linki do innych (niekoniecznie nowych) polskich stron na temat Yes.
 • Dla fanów plików Midi z utworami Yes miła niespodzianka - dodałem ok. 25 nowych melodii, wyszukanych w sieci.
 • Jeśli kogoś interesują statystyki odwiedzin tej strony, może sobie je obejrzeć w trzech wersjach:
  • Statystyki serwera IQ (generalnie najbardziej wiarygodne - odnotowują wszystkie wejścia)
  • Stat4U Webmedii - tylko wejścia na stronę główną, za to bardziej przejrzyście.
  • SiteMeter - z tego już praktycznie nie korzystam, odkąd mam własny serwer, ale nadal działa. Można sobie np. sprawdzić ile czasu spędził na stronie każdy odwiedzający... Rekordzista miał coś ponad 3 godziny ;)
  Nie dziwcie się odmiennymi wynikami w różnych statystykach i ich zdecydowanie niską korelacją z tym co jest na liczniku. Jest to spowodowane różnymi sposobami obliczania ilosci wizyt.


28 lutego 2000
Piotr Kuc nadesłał kilkanaście pokoncertowych zdjęć z Katowic i Poznania.
Sekcja 'Muzyka' wzbogaciła się o mp3 utworu "Vultures in the City" (odrzut z płyty ABWH)

12 lutego 2000
Parę nowych rzeczy w serwisie.
 • Dosyć znacząca zmiana treści strony INFO. Między innymi z autora, przkształciłem się w... koordynatora :)
 • Łukasz Wierzbicki napisał dwie bardzo ładne recenzje płyt Andersona oraz duetu Jon&Vangelis. Są to In The City of Angels oraz Friends of Mr. Cairo.
 • Michał Greupner nadesłał archiwalny artykuł o zespole Yes z pisma Jazz, którego autorem był Wiesław Weiss. Tekst pochodzi prawdopodobnie z 1979 roku.
 • Tylko Rock z grudnia 1999 przyniósł pochlebną recenzję Drabiny, oraz wywiad ze Squire'm. Oba teksty publikuję.
 • Dwie nowe tapety - ABWH oraz Yes w wydaniu... komiksowym! Jako ciekawostkę przytoczę fakt, że dział z tapetami jest najpopularniejszą częścią serwisu - kilkadziesiąt downloadów dziennie :-)


2 lutego 2000
Troszkę czasu minęło od ostatniej aktualizacji, ale właśnie miałem sesję, którą udało mi się szczęśliwie przebrnąć :) Zauważyliście pewnie zmianę w notce copyrightowej na dole każdej strony. Po prostu, Wasz wkład w tworzenie tej strony jest na tyle duży, że byłoby to nieuczciwe, gdybym podpisywał się pod tym jako jedyny autor. No dobrze, teraz bardziej "konkretne" nowości:
 • Dział Chrisa Squire'a i opis jego solowej płyty "Fish Out Of Water"
 • 4 nowe pliki mp3:
  • Shine (singiel Andersona i Oldfielda),
  • Soon (z koncertu z trasy OYE),
  • Cielo Y Tierra - La Segunda Oracion (meksykański folk z gościnnym udziałem Jona)
  • oraz chyba największa niespodzianka: Close To The Hype - rap (!!!) w wykonaniu Damiona Andersona (syna Jona) przy gościnnym udziale ojca oraz Ricka Wakemana.
  Za podesłanie tych nagrań bardzo dziękuję Łukaszowi Wierzbickiemu oraz Markowi Jedlińskiemu.
 • Płyta "The Ladder" w opinii Yesomaniaków, czyli wybrane maile z naszej listy dyskusyjnej.
 • Dział Tłumaczenia przybrał nową nazwę "Yes, ale co to znaczy?!!", będącą parafrazą tytułu amerykańskiej książki "Yes, but what does it mean?". Poza tłumaczeniami będziemy tu mieli próby interpretacji różnych tekstów Yes. Na razie są dwa artykuliki autorstwa Marka Jedlińskiego: Inside out, czyli worek i szydło oraz Początek tekstu "Revealing", a reszta Oceanów.
 • Dzięki poświęceniu Mariusza Niedziołko udało się skompletować numery katalogowe brytyjskich edycji większości płyt Yes. Nie było to łatwe, gdyż wszystkie dostępne źródła podają dane amerykańskie :( Jedynym rozwiązaniem było bezpośrednio zapytać angielskich fanów, którzy z chęcią udzielili nam pomocy :) Numerki (zarówno LP jak i CD) są bezpośrednio przy każdym opisie płyty.
 • Łukasz Wierzbicki skompletował listę nagrań, w których gościnnie uczestniczył Jon Anderson.


3 stycznia 2000
Udało się! "Lightning Strikes" zadebiutowało na 48 miejscu Listy Przebojów Trójki. Przeczytaj jak głosować! Inny sukces to trzecie miejsce w plebiscycie Caladanu!
Dalsze nowości:

Nowości z lat 1998-1999.

Do góry strony Poprzednia strona (c) 1998-2003 Yesomaniacy. Koordynator serwisu: Robert Drózd