Fakty -   Ludzie -   Dzieła -   Opinie -   Fanclub -   Serwis
 
 
YESOMANIA > OPINIE > RECENZJE
Dane o tej płycie

Baśnie, Baśnie... - Fragile

Wiesław Weiss
Tylko Rock 5/93 - wkładka nt. Yes


*****

Z zespołem rozstał się jeszcze jeden muzyk - Kaye, przeciwny syntezatorom (choć na The Yes Album nieśmiało je zastosował). Zaangażowano więc innego pianistę - Ricka Wakemana, zafascynowanego możliwościami brzmieniowymi instrumentów elektronicznych. Anderson: Do nagrania drugiego albumu zaprosiliśmy orkiestrę. Moim marzeniem było pozyskać ją do stałej współpracy. W osobie Ricka zatrudniliśmy własną orkiestrę. Wraz z przybyciem Wakemana ukształtował się najsłynniejszy skład Yes. Jego dziełem był już album Fragile. Pierwszy w pełni dojrzały owoc działalności grupy. A właściwie coś więcej. Obietnica - nie w pełni niestety spełniona - zwrotu ku muzyce bardzo nowoczesnej, o rozszerzonej tonalności.

W programie albumu znalazły się cztery dłuższe, rozbudowane kompozycje oraz kilka miniatur dźwiękowych będących wizytówkami poszczególnych muzyków. Wśród owych bogatszych utworów wyróżniały się Roundabout, wielki przebój w Stanach Zjednoczonych, oraz Heart 0f The Sunrise. Były dziełami zespołowymi, nawet jeśli przy którymś znalazło się tylko jedno czy dwa nazwiska. Zwracały uwagę melodiami pełnymi emocji, unowocześnionym językiem harmonicznym. wyszukaną, mozaikową budową, efektownym opracowaniem (duże zmiany nastroju uzyskiwane z pomocą środków aranżacyjnych, np. w drugim z nich, gdzie melodia jest najpierw grana w zdecydowanie rockowy sposób przez gitarę basową, a zaraz potem powtarzana w stylu zatrącającym o muzykę dawną przez fortepian). Frapowały też wszystkie miniatury, od Cans And Brahms Wakemana, brawurowej transkrypcji fragmentów trzeciej części IV Symfonii e-moll Johannesa Brahmsa na fortepian, fortepian elektryczny, organy. klawesyn elektryczny i syntezator, po Five Per Cent For Nothing Bruforda, karkołomne ćwiczenie rytmiczne zadane całej grupie.

Fragile to pierwsze w pełni dojrzale literacko dzieło Yes. Teksty dotyczyły jeszcze głównie - jak na płytach poprzednich - rozterek miłosnych, ale więcej miały wspólnego z poezją awangardową niż ze zwykłą piosenką, Fragile to także pierwszy album z okładką Rogera Deana, stałego współpracownika zespołu w następnych latach, współtwórcy nieziemskiej, fantastycznej, baśniowej aury wokół jego poczynań. (w)Na Yesomanii od 12 lipca 1999.

   POWIĄZANE:
Do góry strony Poprzednia strona (c) 1998-2003 Yesomaniacy. Koordynator serwisu: Robert Drózd