Fakty -   Ludzie -   Dzieła -   Opinie -   Fanclub -   Serwis
 
 
YESOMANIA > LUDZIE > SQUIRE

Chris Squire

[Chris Squire]


Chris Squire urodził się 4 marca 1948 roku. Karierę muzyczną zaczynał w chórze kościelnym. Wybrał grę na gitarze basowej, bo "wyglądało na to, że jest łatwiejsza - ma cztery struny zamiast sześciu". Przed założeniem Yes, grał wspólnie z Peterem Banksem w grupie The Syn. Jest jedynym muzykiem Yes, który gra w zespole od samego początku i nigdy zeń nie odchodził. To właśnie Squire wygrał w 1988 roku proces z Andersonem Brufordem Wakemanem i Howe'm o prawo do używania nazwy Yes.

Chris wydał tylko jeden album solowy: "Fish Out Of Water" (1975). [Squire w akcji]Od połowy lat 90. chodziły słuchy o projekcie solowym Squire'a, zatytułowanym "The Chris Squire Experiment". Pewna część materiału skomponowanego na potrzeby TCSE trafiła na płytę Yes - Open Your Eyes. Ostatecznie projekt przybrał nazwę Conspiracy, Chris firmuje go wespół z Billym Sherwoodem. Płyta duetu ukazała się w marcu 2000.

Pierwsza żona Chrisa, Nicki Squire była szefową zespołu Esquire, który wydał dwie płyty: "Esquire" (1987) i "Coming Home" (1994).

Oficjalna strona basisty Yes to www.chrissquire.com

Chris Squire zmarł 27 czerwca 2015. Basista Yes był od paru miesięcy chory na białaczkę. Na stronie Yesworld znajdziemy dział ze wspomnieniami rodziny i innych muzyków.

Do góry strony Poprzednia strona (c) 1998-2003 Yesomaniacy. Koordynator serwisu: Robert Drózd