Fakty -   Ludzie -   Dzieła -   Opinie -   Fanclub -   Serwis
 
 
YESOMANIA > DZIEŁA > PRZEWODNIK

A co to yest Yes?

Jeśli nazwa "Yes" nigdy nie kojarzyła Ci się z muzyką, ta strona jest dla Ciebie.

Powiemy tutaj parę słów o zespole i zaprezentujemy fragmenty kilku kompozycji w postaci plików mp3. (Pliki mają po ok. 500kb, czas ściągania każdego przez modem to ok. 2 minuty)

9 grudnia 2004 przywracamy przykładowe MP3.

Angielskie "Tak". Co za głupia nazwa? Takie jest wrażenie każdego, kto po raz pierwszy trafia na ten zespół. Okazuje się jednak, że jest to zdecydowanie muzyka "na tak". Pełna ciepła i emocji, podnosząca na duchu. Sprawiająca, że to właśnie Yes ma tą szczególną pozycję wśród fanów z całego świata.

W najkrótszy sposób można określić Yes, jako brytyjski zespół rockowy istniejący od 1968 r.

"Every Little Thing" z pierwszej płyty. Cover zespołu The Beatles zagrany z niesamowitą energią i żywiołowością.

Zauważyliście pewnie wokalistę? To Jon Anderson, posiadacz głosu o niespotykanych w świecie rockowym parametrach, co jeszcze rozwinął na następnych płytach.

Pierwsza połowa lat 70 to triumf Yes na wszelkich frontach.

"Roundabout" z płyty "Fragile". Wokal, organy, gitara, świdrujący bas, żaden z instrumentów nie ograniczał się tylko do roli akompaniującej. Słuchanie Yes to ogromne przeżycie, choćby z tego względu, że za każdym razem odkrywa się coś nowego. Czy jest to muzyka trudna? "Roundabout" był w 1971 roku przez kilka tygodni na szczytach angielskich i amerykańskich list przebojów...

"Long Distance Runaround", ta sama płyta. Tu odrobina kameralności na początku, wspólna gra klawiszy i gitary, następnie długo pamiętane wejście basu Chrisa Squire'a. Ktoś napisał o Chrisie, że przypomina rozpędzonego dinozaura.

Lata osiemdziesiąte przyniosły pewne uproszczenie muzyki zespołu, w Yes pojawili się nowi ludzie - i nowe sukcesy. Ten riff zna chyba każdy. "Owner of a Lonely Heart" był największym przebojem zespołu.

Słuchacie tutaj minutowych fragmentów. Mówią one coś o muzyce, nie mówią jednak, jak może być ona zróżnicowana. Suita "Endless Dream" z 1994 roku (płyta "Talk"). Pierwszy fragment, to sentymentalna ballada z towarzyszeniem fortepianu, drugi - ostra gitara i różne zabawy dźwiękiem.

Po 30 latach istnienia Yes działa, nagrywa, koncertuje i ani myśli o roli muzycznego dinozaura.

Zespół wystąpił w Polsce w 1998 roku. Trzy zagrane koncerty były wielkim przeżyciem dla fanów, wielu zaś dotąd obojętnych, zakochało się w tej muzyce. Yes zaprezentował się nam w szczytowej formie wykonawczej, czego dowodem niech będzie wykonanie utworu "Starship Trooper" z koncertu w Spodku.

Ostatnia płyta, "The Ladder" z 1999 roku to świadectwo, że choć muzycy przekroczyli już pięćdziesiątkę, ich muzyka wcale się nie zestarzała. Niech przykładem będzie utwór "Homeworld", który znany jest także ... z popularnej gry komputerowej o takim samym tytule. Yes nie traci kontaktu z rzeczywistością. Posiadając rzesze wiernych fanów, myśli o tym, jak zdobyć nowych.

Oczywiście prezentowane pliki mp3 to minutowe fragmenty w średniej jakości (22khz 56kbit) - nie chcemy okradać zespołu - kup płytę, a we właściwym wyborze pomoże Ci nasz przewodnik.


Na Yesomanii od 14 października 2000.

Do góry strony Poprzednia strona (c) 1998-2003 Yesomaniacy. Koordynator serwisu: Robert Drózd