Fakty -   Ludzie -   Dzieła -   Opinie -   Fanclub -   Serwis
 
 
YESOMANIA > DZIEŁA > PRZEWODNIK

Przewodnik po płytach Yes

Przewodnik ten będzie użyteczny w dwóch przypadkach.

Po pierwsze, chcę pomóc wszystkim tym, którzy nie znają jeszcze dostatecznie Yes, poradzić, od czego powinni zacząć.

Po drugie, wszyscy fani Yes znajdą tutaj porady, czym wabić nowy narybek :-) Z założenia, nie jest to powtarzenie recenzji płyt - staram się być w miarę obiektywnym. Można zresztą zapytać: po co taki przewodnik - najlepiej przecież wziąć wszystkie płyty z oceną 6 potem 5+ i tak dalej. Niezupełnie. Opowiadali mi ludzie, jak to próbowali namówić znajomych do Yes za pomocą "Oceanów", czyli najlepszej płyty wg. ocen na Yesomanii. Rezultaty nie były oszałamiające, akurat "Tales..." nie jest płytą, od której się powinno zaczynać poznawanie Yes.

Jeśli W OGÓLE nie kojarzysz muzyki Yes - zajrzyj wcześniej na stronę "A co to yest ten Yes?", aby posłuchać kilku przykładowych MP3.

Pierwszy krok.
Jeśli jeszcze nie słyszałeś żadnego utworu Yes polecam album "Highlights - the very best of Yes". Wybór, zdałoby się nieco kontrowersyjny. Dlaczego składanka, a nie regularna płyta? Otóż akurat "Highlights" jest bardzo dobrze ułożonym przeglądem kariery Yes. W 60 minutach zmieszczono najważniejsze dokonania zespołu od początku lat 70 do połowy 80. Trzynaście utworów obrazuje zmiany stylu grupy, od hardrockowych początków, przez monumentalne suity, aż do poprockowych piosenek. Są najsłynniejsze przeboje - Wonderous Stories i Owner Of A Lonely Heart. Powiedzmy sobie otwarcie, jeśli żaden z utworów na tej płycie nie spodoba Ci się, nie jest to zespół dla Ciebie. Dodam jeszcze, że "Highlights" jest o tyle atrakcyjne do kupienia, że w różnych sklepach można dostać ją ze zniżką kilkunastu procent. Warto zatem poszukać.


Krok drugi.
To, czego słuchać dalej, zależy od tego, co Ci się podobało na Highlights. I tak, jeśli podobały się następujące utwory:

  • Survival i Time And A Word, wtedy Twoim przeznaczeniem jest płyta "Time And A Word". W dalszej kolejności możesz poznać debiut płytowy czyli "Yes", a następnie "The Yes Album".
  • Starship Trooper, I've Seen All Good People, Roundabout, Long Distance Runaround, zapoznaj się koniecznie z "Close To The Edge", uznawaną przez wielu za największe osiągnięcie Yes. Następne w kolejce mogą być "Fragile" i (znowu) "The Yes Album".
  • The Fish - a słuchałeś King Crimson? Tak czy inaczej, polecam "Fragile" i "Relayer".
  • Soon - oj, trudno coś polecić, bo to jedyny w swoim rodzaju utwór. Możesz spróbować posłuchać dokonań duetu Jon&Vangelis, a szczególnie składanki "The best of".
  • Wonderous Stories, Going for the One - wtedy Twoim przeznaczeniem jest niewątpliwie album "Going For The One", a następnie "Tormato" i "Anderson Wakeman Bruford Howe".
  • Owner of a Lonely Heart, Leave It, Rhythm of Love - nie ma wątpliwości: uszczęśliwią Cię popularne "Cyferki" czyli płyta o tytule "90125". Kolejnym strzałem w dziesiątkę będzie "Big Generator", a na końcu "Drama" i "Talk".

Krok trzeci, czyli kanon.
Lista płyt Yes, które musisz znać to:

To "złota dziesiątka", bez której trudno mówić, że zna się dokonania Yes. Do tego powinieneś dołożyć aktualnie najnowszą płytę studyjną, w połowie 2000 jest to The Ladder

Zapraszamy też na naszą listę dyskusyjną.

Krok czwarty: konieczne uzupełnienie.
Nie musisz za tym biegać i błagać sprzedawców o sprowadzenie, ale nie pożałujesz poznania poniższych płyt:

Krok ostatni: cała reszta.
Mniej udane studyjne płyty, koncertówki, składanki, bootlegi i tak dalej. Jeśli dobrniesz już do tego etapu, możesz być pewien, że zostałeś pełnowymiarowym fanem Yes :-) Co wtedy? Zapraszamy do współredagowania tej strony!


Na Yesomanii od 1 marca 1999.

Do góry strony Poprzednia strona (c) 1998-2003 Yesomaniacy. Koordynator serwisu: Robert Drózd